Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania i zabiegi » Laboratorium » Pełna Lista Badań » Badania genetyczne
Dostosuj czcionkę: A A A

HPV - badanie genetyczne (37 genotypów)

Inna nazwa badania: HPV DNA, wirus Papilloma, Human Papillomavirus.

Materiał: inny materiał

Cena badania: 180 PLN

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 14 dni roboczych

  • Sposób przygotowania pacjenta:

    Uwaga! Do pobranego materiału należy dołączyć formularz: Zgoda na badanie genetyczne (dołączony do każdego zestawu). U kobiet materiałem do badań jest wymaz szyjki macicy. Badania nie należy wykonywać - podczas miesiączki - podczas leczenia antybiotykami - podczas leczenia preparatami dopochwowymi (globulki, kremy) - gdy stosowane są irygacje - w ciągu 48 h od ostatniego stosunku płciowego Jeśli stosowane było leczenie, zaleca się 3-5 dniową przerwę pomiędzy zakończeniem leczenia, a wykonaniem testu. Środki nawilżające , produkty do higieny intymnej, żele antykoncepcyjne ( za wyjątkiem żelu o nazwie Advantage - S ® Bioadhesive Contraceptive Gel) nie zakłócają działania testu U mężczyzn materiałem do badań jest wymaz z prącia. Przed pobraniem materiału do badania nie należy : - stosować antybiotyków, kremów leczniczych - myć genitaliów przez co najmniej 48 godzin( dla zwiększenia skuteczności detekcji wirusa (72 h) - współżyć przez co najmniej 24 h Uwaga: Z uwagi na specyfikę testu badaniem zalecanym w przypadku mężczyzn jest HPV 14 z genotypowaniem.

  • Znaczenie badania:

    Badanie oparte jest o genotypowanie wirusa metodą RFLP ( technika biologii molekularnej polegająca na analizie fragmentów DNA pociętych przez enzymy restrykcyjne ). Efektem tego badania jest otrzymanie 37 genotypów wirusa odpowiedzialnych za infekcję( onkogennych jak i nie onkogennych ). Test wykrywa następujące genotypy HPV: 6,11,16,18,26,31,33,35,39,40,42,45,51,52,53, 54,55,56,58,59,61,62,64,66,67,68,69,70,71,72,73 (MM9),81,82 (MM4),83 (MM7),84 (MM8),IS39, CP6108. Są tu TYPY NISKOONKOGENNE- powodujące powstawanie brodawek lub kłykcin kończystych oraz TYPY WYSOKOONKOGENNE -odpowiedzialne za zmiany nowotworowe tj:16,18,31,33,35,52,58,67. Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu wielu chorób. W większości przypadków jest przyczyną łagodnych patologii, jednakże niektóre genotypy zawierające powodują transformację nowotworową związaną z powstawaniem raka i stanów przedrakowych.Szczególnie istotną rolę wirus HPV odgrywa w rozwoju raka szyjki macicy u kobiet. Dane epidemiologiczne wskazują, że rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym złośliwym nowotworem u kobiet. Z danych statystycznych wynika, że ok. 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ulega zakażeniu wirusem HPV.U 80% przypadków wirus zwykle ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, jednak forma przewlekła dotyczy 20 % kobiet. Pośród tej grupy utrzymujące się zakażenie wywołane wirusem HPV, prawie 7-mio krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Nowotwór szyjki macicy dotyczy głównie kobiet od 40 do 60 roku życia, choć może wystąpić również dużo wcześniej. W związku z czym badaniu powinna się poddać każda kobieta w wieku od 15 do 64 roku życia. . W krajach, w których wdrożono powszechne systemy badań przesiewowych ukierunkowanych na wykrywanie zakażeń HPV oraz wykrywanie raka szyjki macicy, śmiertelność z powodu raka szyjki macicy spadła o kilkadziesiąt procent. Często prowadzone badanie cytologiczne jest prostą i skuteczną metodą przesiewową, ale nie wykrywa wszystkich przypadków raka szyjki macicy a zwłaszcza stanów przedrakowych, nie wykrywa również samego zakażenia HPV, z czym wiąże się możliwość odpowiednio wczesnej prewencji. Patologie wywoływane przez ludzkiego wirusa Papilloma to: - zmiany skórne ( brodawki, ungual squamous cell carcinoma ) - zmiany zlokalizowane na błonach śluzowych ( brodawki w drogach oddechowych, brodawczakowatość krtani, rak krtani, rak spojówek, rak jamy ustnej, rak przełyku ) - zmiany narządów płciowych i odbytu ( kłykciny kończyste, choroba Bowena, śródnabłonkowa neoplazja, rak sromu, rak pochwy, rak szyjki macicy, rak odbytu, rak penisa) Wczesna i dokładna identyfikacja wirusa HPV (typów zarówno wysoko jak i niskoonkogennych) umożliwia prawidłowe leczenie i profilaktykę choroby. Zakażenie którymkolwiek z wysokoonkogennych typów wirusa HPV stwarza wysokie ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

  • Opracowanie i przygotowanie materiału:

    Materiał jest pobierany w gabinecie ginekologicznym przez położną lub lekarza we wszystkich Filiach Luxmed, od Pon.-Sob. po wcześniejszej rezerwacji terminu. Próbki przyniesione z zewnątrz nie są przyjmowane do badania.

Na badanie wymagana jest rezerwacja